Сьогодні, 19 серпня - свято Преображення Господнього!
У народному календарі християн Яблучний Спас - це один з перших свят врожаю, день, з якого, згідно з повір'ями, природа розгорталася до осені і зими.
За Євангелієм, Ісус Христос разом зі своїми учнями Петром, Яковом та братом його Іоанном піднявся на вершину гори Фавор і почав молитися. Під час молитви його лице просяяло, ніби сонце, а одяг зробився білим і блискучим, як світло. У блаженному сяйві Він здійнявся на небеса й почули його учні голос Всевишнього, який сповістив, що Ісус є намісником Бога на землі. Саме це і переконало їх у надприродній місії Христа. Звідси й назва свята - Преображення Господнє. Це свято церква також називає другим Богоявленням. Відзначають його з четвертого століття, коли цариця Єлена, мати імператора Костянтина Великого, побудувала на горі Фавор храм на спомин про велику подію.
До особливостей свята-Яблучний Спас відноситься і те, що в цей день відбувається освячення плодів. В цей день в церкві святять фрукти, мед, хлібні колоски. Такі колосся і насіння зберігають до наступної сівби. Звичай освячувати плоди - древній. Підставою для встановлення звичаю освячувати плоди саме в цей день було те, що на сході (зокрема, в Греції) до цього часу достигають плоди, які приносили до храму для благословення і в знак подяки Богу за отримання цих плодів для харчування людини.
Святковою стравою Спаса є печені яблука. Верхівку з хвостиком відрізають, виймають середину з насінням, кладуть туди мед або цукор і запікають у печі. Готують пироги й штруделі з яблучною начинкою. За народним звичаєм, до цього свята не їли яблук.
Прийнято вважати, що ночі після Яблучного Спаса стають холоднішими.
Свято Преображення Господнього належить до числа дванадесятих великих свят. У свято відбувається літургія, читаються парими, а також співається канон, в якому підкреслюється велич Преображення.
Нагадаємо, Перший Спас, або Медовий Спас, який також називають Маковей, відзначався 14 серпня 2015 р.
Яблучний Спас ще називають зустріччю осені. Вважається, що це свято покликано нагадати людям про необхідність духовного преображення. За традицією в цей день спочатку пригощали яблуками рідних, близьких, а також сиріт, незаможних, як спомин про поснулих вічним сном предків, і лише потім самі їли.
А ще говорили: «Прийшов Спас - пішло літо від нас», «Як прийде Спас, то комарам урветься бас, а як прийде Пречиста - забере їх нечиста».
А ще говорили: «Прийшов Спас - пішло літо від нас», «Як прийде Спас, то комарам урветься бас, а як прийде Пречиста - забере їх нечиста».
Немає коментарів:
Дописати коментар